Refleksologia

Refleksologia to nauka o refleksach znajdujących się w stopach i dłoniach, mających połączenie ze wszystkimi narządami, gruczołami i częściami ciała.
Refleksologia to leczniczy masaż punktów odruchowych (refleksów) znajdujących się na stopach, dłoniach i twarzy, które są odbiciem energetycznym narządów i układów ciała ludzkiego.

Refleksologia jako terapia holistyczna, opierająca się na koncepcji, w której cały ludzki organizm znajduje swoje odbicie w poszczególnych jego częściach.
Uznaje, że żaden z organów nie funkcjonuje w izolacji, ale współpracuje z innymi na rzecz zdrowia całego ciała.

Poprzez pracę na refleksach stóp powodujemy odblokowanie kanałów energetycznych i doprowadzamy organizm do naturalnego stanu równowagi.

Refleksologia narodziła się około 5000 r. p.n.e. w Chinach. Wyrosła na gruncie tradycyjnej medycyny chińskiej obejmującej m.in. zagadnienia akupunktury, akupresury i meridianów (kanałów energetycznych). Jest terapią meridianową, gdzie u źródła leży założenie, że energia łączy dłonie i stopy z różnymi częściami ciała.

Za matkę współczesnej refleksologii uznaje się Eunice Ingham (1889-1974), która to najbardziej przyczyniła się do jej rozwoju. Dzięki jej niestrudzonym badaniom refleksologia stała się samodzielną dziedziną nauką. Eunica Ingham sporządziła mapę całego ciała na stopach i dłoniach, nakreśliła przebieg stref i opisała ich działanie na organizm.